استقلال برای امید رقیب تراشیدایران ورزشی: آنچه می‌تواند استقلال را از بند تکیه بر تیام خلاص کند جذب استعدادهای لیگ برتر است. پنج‌شنبه هفته پیش یکی از این قدم‌ها برداشته شد و باشگاه استقلال در اقدامی تیزبینانه بازیکنی را از تیم پیکان به خدمت گرفت که بی‌گمان می‌تواند عصای دستش در لیگ هجدهم باشد. صحبت از مرتضی آقاخان است. پسر آینده‌داری که در پیکان از بازی‌هایش لذت بردیم. او بازیکن خوش‌آتیه‌ای است که اگر در مسیر درستی قرار بگیرد و به لحاظ اخلاقی نیز خود را با فضای بازی در تیم بزرگی همچون استقلال وفق دهد، به مدارج بالاتری دست خواهد یافت. آقاخان می‌تواند در لیگ هجدهم برای استقلال در پست گوش چپ یا راست غوغا کند. او در نقل و انتقالات لیگ هجدهم خواهان کم نداشت که در نهایت استقلال را برگزید. آقاخان با انتخاب استقلال نشان داد فرق تیم خوب و ریشه دار با تیم‌هایی که فقط می‌خواهند با هزینه‌های گزاف برای خود سابقه و جذابیت ایجاد کنند را به خوبی می‌داند. آقاخان درست به هدف زده است. جای او همین‌جا است؛ استقلال…

نخستین خرید جدی استقلال برای فصل هجدهم مرتضی آقاخان نام دارد. بازیکن 25 ساله‌ای که برای پیکان یک مهره کلیدی محسوب می‌شد. آقاخان در تیم سابقش غالبا در گوش‌های کناری (یا به اصطلاح وینگر) بازی می‌کرد که بیشتر به سمت چپ متمایل بود.

در واقع وینفرد شفر اگر بخواهد از آقاخان بهره بهتری در لیگ هجدهم ببرد باید از گزینه جدیدش در پست گوش چپ استفاده کند.

خرید تازه از راه رسیده استقلال بازی‌های زیادی در پیکان انجام داده و از حیث آشنایی با اتمسفر لیگ برتر در درجه مطلوبی قرار دارد و بعید است که نتواند از پس بازی در استقلال برآید. البته فضای بازی در تیمی که تماشاگران انگشت‌شماری دارد و توجه آنچنانی به آن نمی‌شود قطعا با فضای بازی در استقلال با انبوهی از تماشاگران بسیار متفاوت است اما آنچه آینده آقاخان در استقلال را به احتمال فراوان روشن تصویر می‌کند، سختکوشی است. ویژگی که در پیکان دیده شد و او را بدل به یکی از مردان اصلی این باشگاه کرد. مربیان سابق آقاخان در پیکان وقتی می‌خواهند از این بازیکن صحبتی به میان آورند به همین فاکتور سختکوشی اشاره می‌کنند و عمیقا بر این باورند که بازیکن سابق‌شان به واسطه همین خصوصیت در استقلال هم موفق خواهد بود و آینده بسیار روشنی در پیش خواهد داشت. پیکانی‌ها گرچه از جدایی مرد شماره 99 خود به شدت ناراحتند اما این دلیل نمی‌شود که از بازگو کردن خصوصیات فنی‌اش خودداری کنند. آقاخان را بازیکنی دونده و پر نفس می‌دانند. عنصری که در عین دوندگی چشمگیر خود قدرت تمام‌کنندگی قابل توجهی دارد.

در پیکان که بود گل‌های بسیار ارزشمندی به ثمر رساند و با اینکه اساسا نمی‌تواند در راس خط حمله بازی کند و کمتر هم در این پست به کار گرفته شده اما در همان پست آرمانی؛ یعنی گوش چپ آنقدر تیزهوشی و زکاوت دارد که توپ را به تور دروازه حریفان بچسباند. صابون آقاخان زمانی که در پیکان توپ می‌زد به تن اغلب تیم‌های لیگ برتری خورده است اما مرد تازه‌کار باشگاه استقلال با وجود برخورداری از این خصوصیات اما بازیکنی نیست که قابلیت دریبلینگ در فضای کوچک را داشته باشد و به قول معروف درشت فوتبال بازی می‌کند. شاید در استقلال داریوش شجاعیان یا فرشید اسماعیلی صاحب چنین ویژگی‌هایی باشند اما آقاخان در فضای محدود توانایی برداشتن بازیکن از مقابل خود را ندارد و به قول قدیمی‌ها بازیکنی نیست که روی یک دستمال کاغذی هم بتواند دریبل بزند، ا‌و بیشتر در فضا خوب حرکت می‌کند که وینفرد شفر و دیگر بازیکنان استقلال اگر می‌خواهند نهایت استفاده را از نبوغش ببرند باید پاس‌هایی برایش ارسال کنند که در فضای باز و کم حجم باشد. گرچه شاید آقاخان به واسطه سختکوشی‌اش آنقدر در استقلال رشد کند که این خصیصه را هم به سبک بازی‌اش بیفزاید اما او با همین وضعیت فنی نیز قطعا می‌تواند در استقلال بازی‌های زیادی انجام دهد و چه بسا در پست گوش چپ به بازیکنی همیشگی بدل شود.

آقاخان استاد پاس دادن و گرفتن است و اگر زمینه برایش فراهم باشد این کار را به عالی ترین شکل ممکن در میدان بازی انجام می‌دهد و در تیم‌هایی که دنبال انتقال سریع توپ هستند یک گزینه بسیار ایده‌آل محسوب می‌شود.

پیکان هرگاه می‌خواست به سرعت از دفاع وارد فاز هجومی شود آقاخان یکی از کلیدهای موفقیت در این روش محسوب می‌شد و حال مشخص نیست که اگر استقلال در زمین حریف خیمه زده باشد آیا آقاخان بتواند از توانایی‌هایش استفاده کند یا خیر چرا که اصولا استقلال تیمی است که به واسطه برخورداری از بهترین‌های ایران و برخورداری از تاکتیک‌های غالبا هجومی بیشتر زمان بازی خود را در زمین حریف می‌گذراند اما در پیکان این وضعیت حاکم نبود و این تیم بیشتر با استفاده از تاکتیک دفاع – ضد‌حمله به گل می‌رسید. آقاخان در حالی گام به استقلال می‌گذارد که شاید بتواند یک رقیب بزرگ هم برای امید ابراهیمی باشد. آقاخان بازیکن شوتزنی است و ایستگاهی‌ها را خوب می‌زند. او پنالتی‌زن مناسبی هم محسوب می‌شود که در پیکان بارها این خصیصه‌ها را به رخ کشید. بدون شک اگر عرصه برای آقاخان باز گذاشته شود می‌تواند در استقلال هم به بازیکنی شوتزن و پنالتی زن بدل شود؛ کاری که امید ابراهیمی انجام می‌داد و حالا آقاخان هم می‌تواند انجام دهد.