بازیکنی که در یک دوره جام جهانی ۱۳ گل به ثمر رساندژاست فونتن در مرحله نهایی جام جهانی ۱۹۵۸ توانست ۱۳ گل به ثمر برساند و بهترین گلزن تاریخ این رقابت ها در یک دوره باشد.

به گزارش ورزش هشترود، دو بازیکن در ششمین دوره جام جهانی عملکرد برجسته ای داشتند. نخستین دوره‌ای که مسابقات از طریق تلویزیون پخش شد با درخشش مهاجم جوانی به نام ادسون آرانتس دو ناسیمنتو که تنها ۱۷ سال و ۲۳۵ روز داشت، همراه بود. او که با اسم پله شناخته می شد بعد ها لقب O Rei گرفت. از طرفی ژاست فونتن که در لحظات آخر به جای رنه بلیار در جام جهانی سوئد حاضر شد در این بازی ها درخشید. در مدت چند هفته مهاجم برزیلی باعث شد کشورش برای نخستین بار قهرمانی در جهان را تجربه کند. فونتن در مقابل یکی از زیباترین برگ‌های تاریخ فوتبال را به ثبت رساند.

جمهوری فدرال آلمان در حالی به سوئد رفت که پس از پیروزی درخشان برابر مجارستان (سه بر دو) در فینال ۱۹۵۴ به عنوان مدافع عنوان قهرمانی محسوب می‌شد. از طرفی فرانسه به عنوان نخستین تیم جواز حضور در این رقابت ها را کسب کرد.

آلمان بازی ها را خوب شروع کرد و توانست به لطف پیروزی سه بر یک برابر آرژانتین صدرنشین گروهش شود. دو گل این تیم را هلموت ران (قهرمان فینال ۱۹۵۴) به ثمر رساند و اووه زیلر نیز گلزنی کرد. آلمان در ادامه بازی ها دو تساوی دو بر دو برابر چکسلواکی و ایرلند شمالی کسب کرد که در هر دو دیدار ران گلزنی کرد. آنها مانند چهار سال پیش توانستند یوگسلاوی را با یک گل شکست دهند و این اتفاق به لطف گل ران رخ داد اما این بازی انرژی زیادی از آن ها گرفت. پنج روز بعد این تیم در ۲۴ ژوئن ۱۹۵۸ برابر میزبان قرار گرفت و آن خستگی باعث شد سه بر یک مغلوب شود و از رسیدن به فینال باز بماند.

در مقابل فرانسه با یک پیروزی پر گل رقابت‌ها را شروع کرد و هفت بر سه پاراگوئه را شکست داد. در این بازی فونتن هت تریک کرد. این برد تاثیر زیادی در صعود خروس ها از گروه ۲ داشت. آبی‌ها در دومین بازی با وجود دبل فونتن سه بر دو مغلوب یوگسلاوی شدند. بازیکن فرانسوی در این رابطه اظهار کرد: با وجود شکست یکی از بهترین نمایش هایمان را در این جام جهانی داشتیم.  

فرانسه در ادامه اسکاتلند را دو بر یک شکست داد و با چهار امتیاز به عنوان تیم نخست صعود کرد. این تیم در مرحله یک چهارم نهایی به لطف دبل فونتین برابر ایرلند شمالی جشنواره گل به راه انداخت. در دیدار نیمه نهایی، برزیل با گل تماشایی واوا (دقیقه ۲ ) از فرانسه پیش افتاد اما فونتن دقایقی بعد بازی را مساوی کرد. با این حال کمی مانده به پایان نیمه اول فرانسه روبرت ژانکه را به علت شکستگی پا از دست داد (در آن زمان تعویض وجود نداشت). پس از گل دیدی، پله توانست در ۲۵ دقیقه هت تریک کند و پیروزی پنج بر دو تیمش را رقم بزند.

فرانسه و آلمان در دیدار رده بندی برابر هم قرار گرفتند. در دقیقه ۱۶ فونتن دروازه آلمان را باز کرد اما هانس سیسلارسیوک دو دقیقه بعد بازی را به تساوی رساند. ۳۳ هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه از بازی تهاجمی دو تیم لذت می بردند. اشتباه ریموند کوپا در باز کردن دروازه خود و گلزنی فونتن بازی را سه بر یک با نفع آبی ها کرد. در ادامه ایوون دوئی نخستین گل خود را برای فرانسه به ثمر رساند. ششمین گل این دیدار توسط ران به ثمر رساند اما برای مدافع قهرمانی هیچ فایده ای نداشت چون فونتن دوبار دیگر گلزنی کرد تا بازی ۶ بر سه شود. مهاجم فرانسوی به لطف ۱۳ گلی که در این رقابت ها به ثمر رساند برترین گلزن جام جهانی ۱۹۵۸ شد. او هنوز هم تنها بازیکنی است که ۱۳ گل در مرحله نهایی این رقابت ها به ثمر رسانده است.  فونتن آمار حداقل یک گل در هر بازی را به ثبت رساند.

درخشش مهاجم فرانسوی تنها در این جام جهانی بود و ادامه نداشت. او در مارس ۱۹۶۰ دچار دو شکستگی در پای خود شد و در ژانویه ۶۱ به میادین بازگشت. او در نهایت مجبور شد در پنج جولای ۱۹۶۲ در ۲۸ سالگی از فوتبال خداحافظی کند.

تیم ملی فرانسه چهار سال بعد نتوانست به جام جهانی شیلی صعود کند. این در حالی بود که آلمان با صعود از گروه خود به عنوان تیم نخست برای سومین سال پیاپی در یک چهارم نهایی با یوگسلاوی رو به رو شد. با این حال پس از دو پیروزی در جام های جهانی ۱۹۵۴ و ۵۸ این بار با یک گل مغلوب یوگسلاوی شد.

انتهای پیام