سطوتی: درباره عملکرد و صلاحیت فدراسیون جهانی ورزش زورخانه‌ای از داورزنی بپرسیدمدیر کل فرهنگی وزارت ورزش و جوانان با بیان این که وظیفه این اداره کل نظارت بر نحوه عملکرد و داشتن صلاحیت فدراسیون جهانی ورزش زورخانه‌ای نیست، گفت: این موضوع از جمله وظایف معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان است.

به‌ گزارش ‌ورزش هشترود، در آستانه آغاز هفته‌ فرهنگ پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای که قرار است از چهارم لغایت دهم تیر ماه به مدت یک هفته‌ در تهران   و سراسر کشور برگزار شود، جعفر سطوتی، مدیر کل فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، اظهار کرد: از نظر ما موضوع ورزش زورخانه‌ای و فرهنگ پهلوانی در زمره فعالیت‌های ما قرار دارد و معتقدیم باید برنامه‌ریزی خاص و جامعی در این رشته صورت گیرد، چرا که ورزش زورخانه ای ریشه در فرهنگ و تاریخ کشور دارد و شایسته نگاه ویژه‌ است.

مدیر کل فرهنگی وزارت ورزش و جوانان با بیان این که ورزش‌های زورخانه‌ای قابلیت همگانی شدن در کشور را دارد، گفت‌: رشته‌های ورزش زورخانه‌ای ارزان و در دسترس است و همه افراد در مکان‌های مختلف حتی در منزل نیز می‌توانند آن را انجام دهند.

وی با اشاره به این که ورزش پهلوانی دارای پشتوانه حقوقی در کشور است، بیان‌ کرد: در نظام نامه ورزش کشور یکی از اولویت‌های مهم ترویج ورزش زورخانه ای و فرهنگ پهلوانی در کشور است و بر همین اساس ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی شکل گرفت تا نسبت به ترویج این رشته در کشور اقدام شود. در برنامه عملیاتی سال ۹۷ وزارت ورزش و جوانان اعتبار ویژه‌ای برای ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای در نظر گرفته شده است و امیدوارم هر ساله این اعتبار تقویت شود. امسال، سال نخست اجرای این دستورالعمل است و ان‌شاء‌الله به تقویت هر چه‌ بیشتر این رشته کمک خواهد کرد.

سطوتی افزود: امیدوارم که بتوانیم این رشته را به خوبی به جهان معرفی کنیم و روزی برسد که میزبان این مسابقات و جشنواره‌های جهانی در رشته‌های ورزش‌های زورخانه ای باشیم.

وی درباره نحوه همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مسئول در ترویج ورزش‌های زورخانه‌ای و این که آیا نظارتی بر بودجه دریافتی این سازمان‌ها بابت ترویج ورزش‌های زورخانه‌ای وجود دارد یا خیر، گفت‌: درست است که در مصوبه شورای فرهنگ عمومی نام یکسری از دستگاه‌ها برای ترویج این رشته آمده است، اما سازمان برنامه و بودجه هیچ اعتباری به آنها نمی‌دهد و آنها تنها همکار ما در جهت توسعه و ترویج ورزش‌های زورخانه ای و فرهنگ پهلوانی در کشور هستند. اگر ستاد ترویج و وزارت ورزش و جوانان برنامه‌هایی را در سطح کشور در دست اقدام داشته باشند، این دستگاه‌ها موظف به همکاری در اجرای برنامه‌ها  هستند در حالی که اصلا هیچ بودجه  ای تحت این عنوان دریافت نمی‌کنند.

مدیر کل فرهنگی وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که چرا وزارت ورزش و جوانان به موضوع صلاحیت فدراسیونی تحت عنوان “فدراسیون جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای ” که مرکزیت آن در تهران قرار دارد ورود نمی‌کند، گفت‌: ما عنوان کردیم از فدراسیون جهانی برای کمک به احیای ورزش پهلوانی در کشورهای مختلف کمک می‌خواهیم. این که این فدراسیون کارش را درست انجام می‌دهد یا خیر، به ما ارتباطی ندارد. این که آیا این فدراسیون توانسته در سطح جهانی امتیاز بگیرد و تعدادی عضو داشته باشد و کمک کند تا این رشته توسعه پیدا کند و همچنین مسئولیت ورود به صلاحیت فدراسیون جهانی ورزش‌های زورخانه ای ارتباطی به اداره کل فرهنگی وزارت ورزش و جوانان ندارد و معاونت قهرمانی وزارت ورزش و جوانان باید پاسخگوی آن باشد. این که بخواهیم نظارت بر کار آنها داشته باشیم، کار ما نیست و آقای داورزنی باید به این موضوع ورود کند ، بهتر است از ایشان سوال کنید.  

به‌ گزارش ‌ورزش هشترود، همچنین در این نشست خبری عبدالله سجادی ، نایب رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای به عنوان یکی از پیشکسوتان این رشته و فردی که سال‌ها ریاست فدراسیون را در کارنامه خود دارد، با اشاره به تاریخ و جایگاه ورزش‌های زورخانه ای در کشور، گفت‌: زورخانه‌ها در گذشته‌ای نه چندان دور نقش مهمی در کاهش مشکلات جامعه داشتند. اگر در محله‌ای زورخانه ای بود هیچ دختری در آن محل پیدا نمی‌شد که بدون جهاز بماند و یا هیچ بیماری بدون دارو نمی ماند و هیچ کودکی با شکم گرسنه نمی خوابید که این نشان دهند جایگاه و اهمیت زورخانه و ورزش‌های زورخانه‌ای در فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم دارد. ورزش‌های زورخانه‌ای اولین ورزش در جهان است که با موزیک اجرا شده است و اولین باشگاه در جهان است که افراد به صورت جمعی در آن ورزش می‌کردند.

نایب رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای افزود: در دورانی که نه با تهاجم فرهنگی،‌ بلکه با سلطه فرهنگی مواجه هستیم، ورزش‌های زورخانه‌ای می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در زنده نگه داشتن فرهنگ و مرام پهلوانی داشته باشد و رسانه‌ها می‌توانند در این راه کمک زیادی در جهت ترویج این رشته در جامعه داشته باشند.

انتهای پیام