در فوتبال مدرن هیچ تیمی از این گل‌ها نمی‌خورد



به گزارش هشترود، عبدالعلی چنگیز در دوران اوج خود در دهه ۶۰ با ناصر محمدخانی زوج خط حمله ایران بودند. شماره ۱۷ استقلال در بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ یک گل به ژاپن زد و حالا به عنوان کارشناس از شکست تیم ملی می‌گوید.

با باخت بد و سنگین مقابل ژاپن باید چگونه برخورد کنیم؟
قبل از بازی اگر از تک‌تک فوتبالی‌ها حتی ژاپنی‌ها می‌پرسیدید به برد ۳ بر صفر تیم‌شان رأی نمی‌دادند، اما به هر حال ما باید زمینه‌ها و دلایل دریافت گل اول‌مان را بررسی کنیم که چرا در آن صحنه به آن شکل بازیکنان‌مان به سمت داور رفتند و گل بسیار بدی را دریافت کردند.

این گل توجیه فنی داشت؟
به نظر من آن گل جنبه روانی داشت و ما نمونه چنین گلی را در فوتبال مدرن نمی‌بینیم. آن‌چه پیش آمد یک اتفاق عجیب بود و منتشر شدن عکس‌ها و بازتابش در رسانه‌ها، بازتاب بدی برای فوتبال ما داشته است.

غیبت طارمی کنار سردار تأثیر‌گذار بود؟
غیبت طارمی نه یک‌کم بلکه به مقدار زیاد در باخت ما تأثیر‌گذار بود. طارمی با سردار بسیار هماهنگ بود و ما سردار را مقابل ژاپن تنها دیدیم. سرداری که به لحاظ روانی شدیداً تحت فشار بود و در چند صحنه با بازیکنان تیم ژاپن درگیر شد.

تیم ژاپن به نسبت قبلش چقدر تفاوت داشت؟
ژاپنی‌ها در کشورشان زلزله زیاد می‌آید به همین دلیل مردم این کشور راه‌های مقابله با بدترین رخداد‌ها را هم بلدند. آن‌ها آرامش بسیار خوبی برخلاف بازیکنان ما داشتند.

از ارنج و تعویض‌های کی‌روش هم خیلی ایراد گرفته شد!
تغییر که در این دوره در تیم‌مان زیاد داشتیم و تغییرات شاید دیر زمان بود و بعضی از مشکلات دیگر واقعاً روی کار تیم ما تأثیر منفی گذاشت.

کی‌روش باید بماند یا باید مربی دیگری را به جای ایشان بیاوریم؟
باید صبورانه تصمیم بگیریم. تمام محاسن و معایب کی‌روش را به دور از احساس بررسی کنیم. انتخاب آینده ما هم باید چند برابر قوی‌تر باشد، چون مردم ما و مطبوعات چنین انتظاری را از مسئولان وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و… دارند. یک نکته دیگر هم هست؛ اینکه ما در ابتدا خودمان را از درون بسازیم و بعد مربی خارجی بیاوریم.